Nejčastější dotazy

1. Můžete mi poradit jak fonty stáhnout?

Pokud u jednotlivého fontu není externí odkaz na stažení, tak stačí kliknout na detail fontu a v něm je vpravo, hned pod červeným boxem, zelený odkaz "stáhnout font". Jestliže ale u fontu externí odkaz je, tak ten znamená, že je možné font stahovat pouze ze stránek autora fontu. A na takových stránkách se může stát, že se budete muset zaregistrovat, aby vám bylo dovoleno font stáhnout. Je také velmi pravděpodobné, že stránky budou převážně v anglickém jazyce.

2. Dají se u vás fonty stáhnout všechny najednou?

Náš web české fonty jede teprve krátkou chvíli a je v testovací fázi. Zjišťujeme, jak bude stahování fontů vypadat nejlépe. S výhledem do budoucna však nepočítáme s možností hromadného stažení fontů, mimo jiné kvůli rozdílným licenčním podmínkám jednotlivých fontů. A v neposlední řadě, by tento projekt ani neměl smysl, neboť by návštěvník přišel, stáhnul všechny fonty a zase odešel. A to by jistě nebyla ta správná motivace pro nás, abychom rozšiřovali sbírku kvalitních českých fontů zdarma ;)

3. Jakým způsobem se instalují fonty do počítače?

Instalace fontů není nic obtížného, přesto jsme pro vás připravili jednoduchý návod: Jak nainstalovat fonty do počítače ve Windows XP. Stejně tak, ne každý ví, jak rozbalit ZIP soubor, ve kterém jsou fonty zabaleny. V tom pomůže návod: Jak rozbalit ZIP soubor s fonty.

4. Fonty, které si z vašich stránek stáhnu, mohu používat pro firemní grafiku (vizitky, firemní papíry, grafický manuál)?

Pokud chcete fonty použít ve firmě například na vizitky, letáky, www stránky nebo na logo firmy, jedná se tedy o komerční využití fontu. Převážná část fontů na naši stránce jsou zdarma i k tomuto tedy komerčnímu využití. Jen u některých fontů je třeba kontaktovat autora, pokud jej chcete využít komerčně. Např. tady, kde je to u fontu napsáno v poznámce i v červeném boxu:

Ukázka označení fontu Phorssa u kterého je nutné pro komerční užití kontaktovat autora fontu

Pokud poznámka u fontu uvedena není a ani v licencních podmínkách není jasně uvedeno, že je licence fontu omezena, můžete jej bez obav použít. U něktrých ZIPů s fontem jsou také uvedeny licenční podmínky, které si můžete přečíst nebo v translatoru přeložit a tak se ujistit, že je font volný a bez poplatků jak k osobnímu tak ke komerčnímu (firemnímu) užití.

5. Z Vašeho webu jsem si stáhnul font rina.ttf a nainstaloval jsem ho do Windows. Program Inkscape s ním však nepracuje. Nevíte kde je problém? Stáhnula jsem si z vašich stránek font Bahamas, ale nefunguje mi česká diakritika. Můžete mi poradit?

Všechny fonty na webu ceskefonty.cz jsou poskytovány zdarma, proto se muže stát, že některé fonty v některých programech dělají problémy s diakritikou nebo v nich vůbec nefungují. Je to daň za to, že jsou zdarma, autor fontu jej tedy dokonale neoptimalizoval pro všechen dostupný software. Pokud vám tedy v některém programu font nefunguje nebo nezobrazuje správně českou znakovou sadu nedá se dělat nic jiného, než zkusit změnit používaný software. Často stačí třeba Microsoft Office za Open Office, který je poskytovaný zdarma, vyzkoušet jiný grafický editor atd. My fonty testujeme v software od Adobe a většinou vždy bez problémů. Administrátoři webu ceskefonty.cz nedokážou tento fakt nijak ovlivnit.